Migrena

Wśród wielu typów bólu głowy, migrena jest jednym z częściej diagnozowanych. Charakteryzuje się ona, przede wszystkim, swoją regularnością. U niektórych pojawia się codziennie, u niektórych, co kilka dni, lecz zawsze jest tak samo uciążliwa.

W zależności od poszczególnych chorych, ból migrenowy może utrzymywać się od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. W medycynie znane są przypadki bólu utrzymującego się kilka dni. Powoduje to, że cierpiący na migrenę są zmuszeni do przyjmowanie sporych ilości leków przeciwbólowych. Niestety, choć w jakimś stopniu rzeczywiście pomagają one w łagodzeniu symptomów, to jednak niekorzystnie oddziałują na żołądek. Dodatkowo, ich częste zażywanie obniża reakcję organizmu, a to oznacza, że z czasem ilość środków musi być zwiększana, byśmy odczuwali jakąkolwiek ulgę.

Początkowo, niewielu z nas potrafi zdiagnozować u siebie migrenę. Ból głowy jest bardzo pospolitym objawem dotyczącym licznych jednostek chorobowych, wynika także ze zmęczenia, więc nie przejmujemy się jego powtarzalnością. Jednak widząc, że ból pojawia się naprawdę często, bez żadnych przyczyn, można zacząć podejrzewać migrenę. Podstawowe objawy migreny to silny ból głowy, który zazwyczaj pojawia się tylko po jednej jej stronie. Ma on charakter pulsujący, przy czym znacznie nasila się podczas wykonywania jakichkolwiek ruchów, podejmowania aktywności fizycznej. Przy rozpoznaniu choroby ważna jest także obserwacja innych reakcji organizmu. Podczas migreny pacjenci stają się przewrażliwieni, przeszkadza im światło i nadmierny hałas, ponieważ intensyfikują one ból. Dodatkowo, u części z nich występują nudności i wymioty, ogólne osłabienie organizmu. Należy jednak być ostrożnym podczas zażywania środków zalecanych przy leczeniu migreny, ponieważ okazuje się, że są one bardziej uzależniające niż przeciętne preparaty przeciwbólowe. Na migreny pomocne okazują się także niektóre zioła, lecz nie mogą one stać się jedyną terapią. Można je stosować wyłącznie jako uzupełnienie farmakoterapii.

W wielu przypadkach leczenie migreny może być prowadzone samodzielnie. Większość osób szuka ulgi w typowych tabletkach przeciwbólowych. Można wspomagać się chłodnymi okładami, ewentualnie masażami głowy. Niemniej jednak, występują przypadki na tyle poważne, że schorzenie musi być leczone pod okiem specjalisty. Dotyczy to głównie tych osób, które nie są w stanie poradzić sobie z bólem, ponieważ jest on tak silny, że utrudnia im normalne funkcjonowanie. Przepisane lekarstwa to najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne,  leki łagodzące ewentualne nudności i wymioty oraz inne leki przeciwmigrenowe.

 

Miejsce na Twoją reklamę
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031