Leczenie bólu głowy

Bóle głowy to jedne z najczęściej pojawiających się dolegliwości w naszym życiu. Mogą one okazać się pierwszymi oznakami jednostek chorobowych takich, jak choćby grypa, ale wielokrotnie przyczyny bólu głowy to przemęczenie, stres, niewyspanie się. Symptomy związane z konkretną dolegliwością rozpoznajemy poprzez obserwację objawów pobocznych, ale także poprzez klasyfikację dokładnej charakterystyki bólu głowy. Odmienny jego rodzaj, natężenie, czas trwania może wiązać się z innymi problemami zdrowotnymi. Najczęstszy typ bólu, jaki przytrafia się większość z nas to ten związany z nadmiernym napięciem. Powodowany jest wzmożoną dawką adrenaliny, stresem w pracy, ogólnym podenerwowaniem.            

Zazwyczaj leczenie bólu głowy opiera się głównie na podawaniu tabletek redukujących objawy. Są one bez problemu dostępne w każdej aptece oraz w większości punktów handlowych. Te nieco słabsze wydawane są bez przepisu lekarza, więc każdy z nas ma do nich łatwy dostęp. Stosując środki przeciwbólowe musimy jednak pamiętać, by przestrzegać zaleceń podanych w ulotce. Wyraźne przedawkowanie może grozić poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Przy zbyt częstym zażywaniu lekarstw na ból istnieje także ryzyko uzależnienia się. W efekcie, będziemy na tyle wrażliwi, że nawet przy najdrobniejszych symptomach będziemy potrzebowali silnych środków łagodzących. W przypadkach, gdy ból głowy jest przewlekły i bardzo silny, należy skonsultować się z lekarzem, który najprawdopodobniej przepisze mocniejsze preparaty przeciwbólowe. Powinien on także zlecić nam wykonanie dodatkowych badań, aby sprawdzić, czy ból nie jest powodowany np. guzem mózgu czy inną, skomplikowaną chorobą. Najważniejsze, aby wyjaśnić przyczyny nie kończących się dolegliwości tak, żeby wiedzieć, jakie lekarstwa zażywać. Należy przy tym pamiętać, że mimo podobnego składu, nie wszystkie nadają się do stosowania przez każdego z nas i nie każde działają na odrębne jednostki chorobowe. Niektóre przeznaczone są wyłącznie do niwelowania objawów migreny, inne do łagodzenia bólu głowy wynikającego z chorych zatok.

Poza lekami, istnieją również inne sposoby, które pomagają redukować ból głowy. Wielu osobom pomagają chłodne kompresy kładzione nas czole. Można je wykonać z kawałka materiału zamoczonego w zimnej wodzie, torebki, do której włożymy kostki lodu, ale można także kupić gotowe kompresy dostępne w niektórych sklepach. Są one zwykle wypełnione specjalnym żelem, który pozwala przechowywać je w zamrażarce. W razie potrzeby wyciągamy je i kładziemy na czole, a ochłodzony żel przynosi ukojenie. Oprócz tego, pomocne bywają także masaże głowy. Najlepiej, żeby wykonała nam je osoba trzecia, która wie, jakie punkty należy uciskać, by było nam lepiej. O tym, jak zrobić dobry masaż dowiemy się ze stron medycznych lub typowo poradnikowych.

Miejsce na Twoją reklamę
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031