Bóle głowy

Wszelkiego rodzaju bóle głowy dotykają praktycznie każdego z nas. W zależności od dokładnych odczuć, miejsca, w jakim skupia się ból oraz jego siły możemy wyodrębnić odmienne typy tego niemiłego odczucia. Pośród nich wyróżniamy te przewlekłe, przygodne, ostre. Większość z nich nie należy do groźnych dolegliwości. Są jedynie uciążliwe, ponieważ mają wpływ na zmniejszenie koncentracji, ogólne wrażenie zmęczenia, mogą także doprowadzać do zawrotów głowy, a przede wszystkim – zmniejszają komfort funkcjonowania.            

Krótkie, ale silne objawy bólowe mogą występować nawet wtedy, gdy nie cierpimy na żadną chorobę. Są to np. bóle z wysiłku, ze zmęczenia, ze wzrostu ciśnienia tętniczego, z przyjęcia nieprawidłowej pozycji ciała. Wielokrotnie występują we współczesnym świecie, ponieważ mogą być efektem siedzenia przed komputerem lub telewizorem. Oprócz tego, mogą być skutkiem odbywania stosunku płciowego – w wyniku zwiększenia się poziomu hormonów, zwiększa się także ciśnienie, a w rezultacie, po zakończeniu współżycia, partnerzy mogą odczuwać ból głowy. Niemniej jednak, ból głowy to także objaw przeziębienia, gorączki i wielu innych chorób. Przewlekły ból może nawet świadczyć o guzie mózgu, zapaleniu opon mózgowych lub miażdżycy mózgu. Do rozpoznania schorzenia nie wystarcza jedynie stwierdzenie bólu głowy, lecz także szereg dodatkowych badań. Ponadto, głowa boli także po wszelkich urazach. Upadek, uderzenie to główne z nich. Wielokrotnie może wtedy dojść do wstrząśnienia mózgu lub jego wstrząsu. Te dwa pojęcia, choć często mylone, oznaczają jednak odrębne przypadki uszkodzeń. Oba jednak są związane z nadmiernym bólem głowy, który może przyjmować różną postać. Niekiedy jest to ból odczuwany wewnątrz czaszki, szczególnie uciążliwy, dający wrażenie tępego, pulsującego. W wyniku uderzenia można również odczuwać ból zewnętrzny, będący przyczyną guza czy innego typu stłuczenia. Najczęściej występuje on, przede wszystkim, podczas dotyku danego miejsca

Kiedy boli głowa, zazwyczaj stosuje się ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których preparaty te powinny być silniejsze. Z reguły mocniej działające tabletki na ból głowy są przepisywane przez lekarza. Powinno to nastąpić po wcześniejszej obserwacji. Część osób choruje na silnie migreny, czyli jednostki bólowe będące efektem nieprawidłowego działania receptorów bądź neuronów znajdujących się w mózgu. W zależności od rodzaju migreny oraz intensywności bólu, stosuje się albo środki doraźne, albo też poważniejsze leki przepisane przez lekarza. Walcząc z bólem głowy, należy też unikać TV i komputera, hałasów. Można też zrobić sobie kompres redukujący objawy.

Miejsce na Twoją reklamę
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031