Ból z tyłu głowy

Jak podają statystyki, ok. 65% Polaków uskarża się na bóle głowy. Najczęściej są one niegroźnymi objawami zmęczenia, przeziębienia, grypy lub podwyższonego ciśnienia związanego z wysiłkiem lub ze stresem. Żeby zniwelować tę dokuczającą przypadłość, należy stosować odpowiednie środki przeciwbólowe. Zanim jednak je zażyjemy, dobrze jest odczekać jakiś czas, ponieważ zdarza się, że ból głowy przechodzi samoistnie, gdy opadnie napięcie, a organizm ogarnie spokój. Możemy także stosować okłady niwelujące ból lub masaż głowy, który pomaga ukoić nerwy i dodatkowo zrelaksować się. Dobór metod leczenia zależy głównie od rodzaju bólu. Wśród najczęściej występujących dolegliwości wyróżniamy ból głowy pojawiający się w okolicach skroni oraz ból tyłu głowy.

            W zależności od konkretnego przypadku, ból głowy z tyłu głowy może występować w kilku przypadkach. Jednym z nich jest nadciśnienie tętnicze, a drugim wzmożone napięcie. Ból związany z napięciem występuje znacznie częściej i jest łączony ze stresem, zmęczeniem, a to właśnie jest przez nas odczuwane niemal każdego dnia. Jest to ból, który nie pulsuje, ma charakter tępy, można go porównać do ucisku w głowie. Niejednokrotnie przy bólu głowy w jej tylnej części może też występować sztywność karku. Ból ten może także przechodzi na inne części głowy, obejmując skronie czy czoło. Oczywiście, zupełnie odrębną kategorią bólową jest ból głowy wynikający z uderzenia lub upadku. Jest zlokalizowany w określonym miejscu i zwiększa się przy dotyku lub w trakcie zmieniania ułożenia głowy. Warto przy tym zaznaczyć, że w takich wypadkach dobrze jest skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych uszkodzeń. Uderzenie w głowę może, bowiem skutkować wstrząśnieniem mózgu, pęknięciem czaszki czy też pojawieniem się krwiaków na mózgu. Objawy te mogą pojawić się nawet do kilku dni po uderzeniu. Mimo tego, bywają bardzo groźne dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia.

Pomimo tego, że bule głowy są bardzo uciążliwe i przeszkadzają w wykonywaniu wielu czynności, obniżając ogólny komfort życia, to jednak większość z nich nie jest dla nas szkodliwa. Wynikają ze zmęczenia, stresu, ale nie są powodowane konkretnymi jednostkami chorobowymi. Z tego względu, preparaty przeciwbólowe są powszechnie dostępne nie tylko w aptekach, ale nawet w kioskach czy sklepach spożywczych. Ich działanie jest na tyle silne, by zniwelować dolegliwość, jednak na tyle słabe, by nie powodować zagrożenia dla zdrowia czy życia. Oczywiście, zażywając tabletki na ból głowy, koniecznie trzeba stosować się do zawartej w opakowani ulotki i nie wolno przekraczać dopuszczalnych dawek leku.

Miejsce na Twoją reklamę
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031